Centrální banka přestřelila

Nejnovější záměr České národní banky výrazně zákonem omezit dostupnost úvěrů na bydlení, zejména těch hypotečních, vzbudil po právu velkou diskusi. Centrální banka se sice při jeho prosazování zaklíná všemi vzývanou stabilitou bank komerčních, ale ve skutečnosti se snaží řešit problém, který vzniká v úplně jiném odvětví a s finančnictvím souvisí jen nepřímo. Její snažení tak víc než co jiného připomíná léčbu zlomené nohy svěrací kazajkou. Plné znění komentáře lze nalézt v deníku MF Dnes.

Publikoval: Ing. Jiří Šindelář v rubrice Aktuality

Pavel Nesejt

S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu o tragickém úmrtí našeho kolegy a bývalého člena USF Ing. Pavla Nesejta (41). Pavel byl osobností finančního poradenství, který aktivně posouval naše odvětví kupředu a bude nám chybět jako odborník, vizionář, ale především jako člověk. Vyjadřujeme upřímnou soustrast rodině a všem pozůstalým. Čest Pavlově památce. Představenstvo USF

Publikoval: Ing. Jiří Šindelář v rubrice Aktuality

Zastoupení českého trhu finančního poradenství na evropské úrovni opět posílilo

Evropská federace finančních poradců a zprostředkovatelů (European Federation of Financial Intermediaries and Financial Advisers – FECIF), která je s více než 230 000 koncovými finančními zprostředkovateli největší oborovou asociací na evropské úrovni, si na svém březnovém zasedání ve Vídni zvolila nové vedení. Nové složení exekutivního týmu FECIF je výbornou zprávou především pro český finančně-poradenský trh, jehož reprezentant a zároveň předseda nejvýznamnějšího českého sdružení USF ČR Jiří Šindelář bude nově zastávat post místopředsedy představenstva FECIF. Ve své funkci bude mít na starosti

Publikoval: Ing. Jiří Šindelář v rubrice Aktuality

Ještě k zátěžovým testům pojišťoven

Evropský orgán pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění (EIOPA) realizoval ve druhé polovině minulého roku rozsáhlé zátěžové testy evropských pojišťoven, které měly ukázat, jak si jedna z páteřních součástí evropského finančního systému vede v prostředí dlouhodobě nízkých úrokových sazeb a klesajících výnosů zejména dluhových cenných papírů. Protože výsledky přináší významné implikace i pro české pojišťovnictví, stojí za to se na ně podívat ve větším detailu. Plné znění článku lze nalézt v časopise Bankovnictví.

Publikoval: Ing. Jiří Šindelář v rubrice Aktuality

Nová doba přinesla nové toxické investice: Pozor na firemní dluhopisy

Zvýšená poptávka po alternativách ke spořicím účtům a termínovaným vkladům si žádá uspokojení. A tak se na trhu objevila záplava firemních dluhopisů. Některé jsou samozřejmě v pořádku, příliš mnoho je ale těch, které slibují relativně bezpečnou investici se slušným výnosem, ve skutečnosti jsou ale alternativou nejvýš k sázce do loterie. Plné znění komentáře lze nalézt na webu Peníze.cz.

Publikoval: Ing. Jiří Šindelář v rubrice Aktuality